Silah Temizliği Neden Yapılır ?

Silah Temizliğe Genel Bakış

Genelde silah sahiplerinin ihmal ettiği; aslında yapması gerektiğine inandığı ancak vakit bulamadığından ötürü yapamadığını söylediği, ya da gerek görmediği bir konudur. Halbuki silahı uzun süre kullanmamış ya da, uzun bir zaman kullanmayacak da olsa temizlik silahlar için çok önemli bir şarttır. “Silahın güvenli çalışması, tutukluk yapmaması, ilk hızının artması, uzun ömürlü olması, demir yorgunluğunun azaltılması, sadece silah temizlik ve bakım sayesinde gerçekleşmektedir..

Silah Temizliği ve Bakımın Amacı

Her türlü silah temizliğinde amaçlanan sonuç; daima silahı çalışır vaziyette bulundurabilmek, temiz ve bakımlı, parçalarının sağlam ve noksansız olmasını sağlamak, ayrıca silah ömrünün uzatılmasıdır. Silah sahibinin asli görevlerinden biridir. Nasıl ki ehliyet alabilmek için ehliyet kursu , arabanın teknik aksamından da anlıyoruz aynen silahı almak yada belimizde bulundurmak yeterli değildir. Silahın temizliğini, bakımını ve kullanma esas ve prensiplerini bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çevremize zararımız dokunur. Bazı silah kullanıcıları malesef silah hamalıdır. Hamal sadece taşır, onun için taşıdığının mahiyetinin ehemmiyeti yoktur. Silahınızın temizliğini bakımını, kullanma şartlarını, teknik özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekir…

Silah Temizliği Nasıl Yapılır ?

Genel itibariyle tüm silahlar için temizlik esasları aynıdır. Bazı silahlarda bir takım parçaların çok yağlanması veya az yağlanması gerekebilir. Ancak genel silah temizlik esasları aynıdır. Silah temizliği için çok az bir miktar
ETS Silah yağı 967 yeterlidir. Önce silahın boş olduğu kontrol edilir. Ardından silah ana parçaları ayrılır.

Silahın Sökülmesi – Ana Parçalara Ayrılması;

Önce Emniyet; Kaza ile silah patlamaların neredeyse yarısı temizlik ve bakım yapılırken oluşmaktadır. Dalgınlık, kendine aşırı derecede güven, dikkatsizlik, silahı henüz kontrol edilmeden sökülmeye çalışılması, benzer nedenlerle temizlik öncesinde veya temizlik esnasında kendinize veya sevdiklerinize zarar verebilirsiniz. Silah temizlik peryodu geldiğinde, emniyet kuralları doğrultusunda yapılmalıdır. Silahın Şarjörünü çıkartarak fişek yatağı mutlaka göz ile kontrol edilmesi gerekiyor.

1.) Silahın şarjörü çıkartılır.
2.) Fişek yatağını kontrol edilerek boş olduğundan emin olunur.
3.) Silahın parçalarının kaybolmaması için temiz ve düz bir zeminde veya büyük bir bez üstünde silahınızı ana parçalara ayırınız.

Silah Temizlik ve Bakımı

1.) Silahın tüm parçalar kuru bir bez ile silinir.
2.) Silah ile birlikte verilen fırçayı namluya sokularak birkaç defa ileri geri sürülür.
3.) Barut kalıntısının veya mermi kalıntılarının çıkmaması durumunda namlu içine
ETS Silah yağı 967 sürülür ve 10 – 25 dakika bekledikten sonra, fırça yardımı ile kalıntıları yerinden çıkartılır.
4.) Fırça ve temiz bir bez ile namlunun içi kurutlur.
5.) Sürgü, çerçeve ve namlu, ETS Silah yağı 967 ile ıslatılmış yumuşak bir bez ile temizlenir gerekli durumlarda fırça kullanılır.
6.) ETS Silah yağı 967 namlunun iç kısmında hafifçe yağladıktan sonra fırça yardımı ile bir uçtan bir uca kadar namlu yüzeyinde gezdirilir ve daha sonra kuru bez ile kurutulur. ETS Silah yağı 967 hafif ince koruma tabakası sağlar ve namlu içi karıncalanmaları önler. Namlu dış kısmı hafifce yağanılır.
7.) Özellikle namlu içi ve dışı, ETS Silah yağı 967 ile temizlenerek korozyona karşı koruma sağlanmalıdır.

Sürgü Temizliği

1.) Sürgü kafasına, sürgü kılavuzlarına ve tırnak yuvasına özellikle dikkat göstererek sürgüyü
ETS Silah yağı 967 kullanarak temizlenir. Temizlik fırçası bu uygulama için uygundur.
2.) Temizlik işleminden sonra Sürgü, ETS Silah yağı 967 ile yağlanılır.
3.) Sürgü ve çerçeve üzerinde bulunan geçme kızaklarının temizlenmesine ve özellikle yağlanmasına dikkat ediniz.

İcra Yayı Ve Milinin Temizliği

1.) Silah uzun süre kullanılmış ise, önce temizlenmesi ve ardından yumuşak fırça kullanılarak yağlanması gerekir. 2.) Yayı ve yay milini ETS Silah Yağı 967 ile hafifçe yağlayınız.